טיפול רגשי: 3 הטעויות הקריטיות שבגללן אתם דוחים את הפניה לטיפול רגשי

טיפול רגשי יכול להיות משנה חיים. אנשים רבים מתמודדים עם מצבים מאתגרים ממושכים, שגובים מהם מחיר רגשי כבד ומשפיעים מאד על כל תחומי החיים. למרות זאת, הם בוחרים להתמודד עם הקשיים לבדם ואינם פונים לקבלת טיפול רגשי ותמיכה.

נשמע מוכר? האם גם אתם מתמודדים לבדכם עם מצבים מאתגרים, ומיום ליום מרגישים יותר ויותר את העומס, העייפות והמצוקה שמתלווים אליהם? זה לא חייב להיות כך! על 3 טעויות קריטיות של אנשים שנמנעים מפנייה לטיפול רגשי ומתמודדים לבד עם מצבים מאתגרים (ומה לעשות במקום) במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף.

כפי שיכולתם לראות, אנשים רבים מתמודדים ביומיום עם מגוון מצבים מורכבים ומאתגרים שגובים מהם מחיר רגשי כבד, ולמרות הקושי – בוחרים להתמודד לבד ולא לפנות לקבלת טיפול רגשי ותמיכה, אולי בגלל 3 טעויות חשיבה קריטיות נפוצות..

עוד מעט נראה מהי הטעות הגדולה מכולן אבל תחילה – הנה הטעות הראשונה.

טעות מס’ 1 בפנייה לטיפול רגשי: דוחים את הפניה לטיפול רגשי לימים קשים באמת

הטעות הראשונה של מרבית האנשים שמתמודדים עם מצבים מאתגרים בחיים היא, שהם דוחים  את הפניה לטיפול רגשי כי כרגע הם עדיין מצליחים להתמודד עם המצב… או שאולי זה לא מתאים להם כרגע, מכל מיני סיבות. זאת טעות שעלולה לעלות לכם ביוקר, כי עומס רגשי לא נעלם! ברוב המקרים הוא רק גדל ומתעצם ואז, כשתרגישו שהקושי הוא בלתי נסבל – קרוב לוודאי שכבר יהיה לכם קשה למנוע את תופעות הלוואי של העומס, וזה אומר שהטיפול יהיה מורכב יותר וארוך יותר…

אז מה צריך לעשות?

הפתרון מאד פשוט. זיהיתם בעצמכם סימני עייפות, מתח רגשי מתמשך או תחושה של עומס בלתי נגמר? עצרו. קחו אוויר ופנו לטיפול, לפני שהבעיה תגדל ותחמיר.

וזה עוד כלום לעומת הטעות השנייה…

טעות מס’ 2 בפנייה לטיפול רגשי: “טיפול רגשי זה לחלשים…”

הטעות השניה של אנשים שמתמודדים עם מצבים מאתגרים, היא לחשוב שרק אנשים חלשים פונים לטיפול. זאת טעות גדולה מאד שבגללה הרבה אנשים חזקים, עלולים להשחק ולהחלש! כי כשאתם מתמודדים לאורך זמן עם מצב מאתגר, תמיד תהיה שחיקה שעלולה לעלות לכם ביוקר בהמשך.

אז מה צריך לעשות?

הדרך היעילה ביותר למנוע את השחיקה הזו, היא לזכור שפניה לטיפול מראה דווקא על חוזק ואומץ! לא על חולשה! אם תחשבו כך, תוכלו לקחת את עצמכם בידיים ולעשות את הצעד חשוב כדי למצוא לעצמכם תמיכה שתעזור לכם להמשיך לתפקד ולמנוע את השחיקה.

שום מאמר בנושא טעויות חשיבה שגורמות לאנשים להימנע או לדחות פנייה לטיפול רגשי, לא יהיה שלם בלי לדבר על הטעות השלישית, הגדולה מכולן…

טעות מס’ 3 בפנייה לטיפול רגשי: רק לא סטיגמה…

הטעות השלישית שהרבה אנשים עושים היא להימנע מפניה לטיפול רגשי כדי שלא ידבקו בהם תוויות, שלא ידעו… וזאת טעות גדולה מאד שמשאירה אותם לגמרי לבד עם המצוקה.

אז מה צריך לעשות?

הדרך היעילה ביותר לחסוך מעצמכם את הכאב המיותר הזה היא לזכור שמה שחשוב באמת הוא אתם. טיפול רגשי הוא כמו טיפול בכל כאב אחר. ובכל מקרה, מטפלים מחוייבים לסודיות מלאה ותמיד תוכלו למצוא טיפול שאינו בסביבת המגורים המיידית שלכם.

לסיכומו של עניין

כמו שראינו, אנשים רבים מתמודדים עם מצבים מאתגרים לאורך זמן, שגובים מהם מחיר רגשי כבד ומשפיעים על כל תחומי החיים שלהם ולמרות זאת, הם בוחרים להתמודד עם הקשיים לבד ולא פונים לקבלת טיפול.כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, ישנן כמה טעויות נפוצות שגורמות להמנעות מפניה לטיפול. טעות אחת היא דחית הפנייה לטיפול מתוך מחשבה ש”בינתיים אני מחזיקה מעמד, כך שעדין אין צורך”. טעות שניה היא המחשבה השגויה ש”טיפול זה רק לחלשים” והטעות השלישית היא החשש מסטיגמה שתדבק במי שהולך לטיפול.שלש הסיבות האלה מרחיקות אותך מלתת לעצמך את העזרה הנדרשת כעת וחבל!

במצבי קושי ואתגרים מתמשכים, יש חשיבות רבה לתמיכה וטיפול מתאימים. טיפול כזה יקל עליכם, יחזק אתכם ויצמצם את השחיקה שלכם ושל היקרים לכם.

אז מה כדאי לעשות?

ראשית, בדקו עם עצמכם וזהו את סימני המתח, העייפות והשחיקה. אם הם כבר שם, זה הזמן לגייס את הפתרון השני- את האומץ שלכם. זכרו- פנייה לטיפול אינה חולשה! ושלישית- אל תשכחו, שבריאותכם הנפשית קודמת לכל ואתם אחראים לה! מצאו את הטיפול שיקל עליכם, יחזק אתכם ויאפשר לכם לשמור על עצמכם ויפה שעה אחת קודם.

עכשיו תורכם

עד עכשיו הצגתי בפניכם 3 טעויות חשיבה קריטיות שבגללן אתם כנראה דוחים את הפנייה לטיפול רגשי, נשארים עם הקושי והמצוקה לבד ומסתכנים בהחמרת המצב עד כדי התעייפות ושחיקה.

עכשיו הבמה שלכם. מה תוכלו להוסיף מנסיונכם? איזה עוד מחשבות או סיבות גרמו לכם להמנע מפניה לטיפול רגשי עד כה? אנא, שתפו אותנו כאן למטה, בתגובות כדי שכולנו נוכל ללמוד זה מזה.

הצעד הבא שלכם לשמירה על בריאותכם הרגשית

אהבתם? מוזמנים לשתף את המאמר עם חברים.

רוצים לקבל ממני עוד הרבה טיפים מועילים, עצות שוות והדרכה לשמירה על בריאותכם הרגשית? הקליקו כאן ותוכלו ליהנות מתכנים נוספים באתר.

 

 

 

אודות שירה רות הרפז

שירה רות הרפז- עוזרת לאנשים שמתמודדים עם אתגרים מורכבים בחיים להשתחרר מהמצוקה ולחיות חיים מלאים, משמעותיים ומהנים.

תגובה אחת

  1. גדי פייזר הגב

    קראתי את התכנים ומאוד אהבתי את הניסוח הבהיר, בגובה עיניים. אכן אני שוקל פנייה לטיפול. תודה

השארת תגובה