מטפלים בתחילת הדרך? 3 טיפים חשובים להפחתת הלחץ במפגש עם המטופלים

 

מטפלים בתחילת הדרך? רבים מהמטפלים בשלב הזה מגיעים לחדר הטיפול עם חשש גדול מהמפגש עם מטופלים חדשים. כתוצאה מכך הם מתקשים להקשיב ועסוקים בניסיון להרגע ולהסתיר את הלחץ.

נשמע לכם מוכר? גם אתם מתרגשים אך חוששים מהמפגש עם המטופלים? 

במאמר זה תמצאו 3 טיפים מעולים וקלים ליישום, שיעזרו לכם להפחית את הלחץ, להתחבר אל המטופל ביתר קלות ולהיות עבורו קשובים ומרוכזים בטיפול.

 

“אני רק בתחילת הדרך, ומה אם יהיה מקרה מורכב ולא אדע מה לעשות?”, “ואם הוא לא יהיה מרוצה?” כשההתרגשות והחששות מתערבבים, הלחץ עולה, מרגישים כך לפעמים?

כמו שהבנתם, לחץ של המטפל במפגש עם המטופלים עלול להפריע לו להיות קשוב ואפקטיבי עבורם. 3 טיפים חשובים יאפשרו לכם להתחבר אל המטופל ביתר קלות ולהתחיל את הקשר הטיפולי ב”רגל ימין”.

 

עוד מעט נראה מהו הטיפ החשוב מכולם, אבל תחילה הנה הטיפ הראשון…

 

tips_for_therapists_1

 

טיפ מס’ 1: להעביר את הפוקוס

בעוד רגע מגיע מטופל חדש. אתם לא מכירים. אתם מתרגשים ובעיקר חוששים. מי ייכנס בדלת? האם אדע איך לטפל בו? האם אצליח לעזור לו? ואתם מרגישים איך הלחץ עולה והחששות מתעצמים.

זה לא חייב להיות כך!

כשאתם פוגשים מטופל חדש, העבירו את תשומת הלב שלכם אליו. באופן מפתיע תגלו שדוקא כשתשומת הלב שלכם נתונה למישהו אחר ולא לעצמכם, אתם מרגישים הרבה יותר טוב.

איך עושים את זה?!

 • קודם כל קחו 3 נשימות עמוקות. שימו דגש על הנשיפה, שתהיה איטית וארוכה. אחריה בלי מאמץ, קחו שאיפה גדולה של אוויר נקי והתחדשות.
 • אמרו לעצמכם: הנה עומד להכנס לחדר אדם חדש עם סיפור שמעניין אותי. אני רוצה להכיר אותו!
 • ולא לשכוח: צרו קשר עין עם האדם שמולכם ונסו לשמור עליו לאורך השיחה עד כמה שאפשר.

תופתעו לגלות, שהפעולות הקטנות האלה, משנות לגמרי את ההתכווננות שלכם ומאפשרות לכם להעביר את הפוקוס מהתחושות והמחשבות שלכם, אל האדם שמולכם ואל הסיפור שלו.

 

וזה עוד כלום לעומת הטיפ השני…

 

tips_for_therapists_2

 

טיפ מס’ 2: מכל מלמדי השכלתי

אתם רוצים, כמובן, ליצור קשר טוב עם המטופל כבר מהרגע הראשון למרות הלחץ והחששות שלכם. גם האדם שמולכם רוצה בדיוק אותו דבר! ומה התפקיד שלכם כאן? אתם המקשיבים. הראו התעניינות, שאלו שאלות, תנו הזדמנות לאדם שמולכם לספר את הסיפור שלו.

איך עושים את זה?

כאן יש טריק קטן. אפשר לשאול את האדם עצמו. אבל, אפשר וחשוב גם לשאול את עצמכם! מה לשאול? שאלו את עצמכם 3 שאלות פשוטות (שימו לב להבדלים הקטנים בין השאלות):

 • מה למדתי היום על האדם הזה? (אפילו דבר אחד, אין צורך ברשימה)
 • מה למדתי ממנו?
 • מה למדתי על עצמי כמטפל/ת מהמפגש הזה?

אם אתם יודעים לענות על השאלות האלה ואפילו במשפט קצר, תדעו שאכן הקשבתם. שאכן הצלחתם להעביר את הפוקוס שלכם אל האדם שמולכם. שימו לב שגם הרגשתם פחות לחץ, יותר נינוחות ויותר פניות לבניית הקשר הטיפולי.

 

שום מאמר בנושא טיפים להפחתת הלחץ ממפגש עם מטופלים והדרך להיות מטפל אפקטיבי ומשמעותי, לא יהיה שלם בלי הטיפ החשוב ביותר…

 

tips_for_therapists_3

 

טיפ מס’ 3: תודה! כי בלעדיה אני חצי בנאדם

אז למדתם משהו חדש על האדם שהגיע אליכם לטיפול. למדתם ממנו משהו חדש ומעניין על החיים בכלל וגם למדתם משהו חדש על עצמכם. על הלמידה הזו והתובנות שיצטברו לכם בהדרגה, חשוב מאד לומר תודה!

נשמע פשוט? ובכל-זאת, איך עושים את זה?

תודה אחת גדולה לאדם המעניין שהגיע אליכם, ששתף אתכם בסיפור שלו והעשיר את עולמכם.

אמרו לו באופן מפורש והסבירו לו על מה אתם מודים. כך אתם נותנים לו את ההזדמנות להרגיש משמעותי עבורכם וגם מחדדים לעצמכם שוב את הלמידה שלכם מהמפגש האנושי הזה.

ומה עוד? התודה הנוספת תהיה לעצמכם! תודה על שהצלחתם להעביר את הפוקוס אליו, התפניתם לתהליך יצירת הקשר ונתתם לו אפשרות להרגיש שייך ומשמעותי עבורכם. זו השקעה אמיתית שמקדמת את שני הצדדים.

 

לסיכום

מטפלים רבים בתחילת דרכם המקצועית מרגישים התרגשות ולחץ מעצם המפגש עם מטופלים ומשקיעים מאמץ גדול בניסיון להרגע או להסתיר את המתח.

כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, אפשר בקלות לשנות את המצב וכל מה שצריך הוא לנשום עמוק, ליצור קשר עין עם המטופל, להקשיב לסיפור שלו ולהודות למטופל ולעצמכם על ההזדמנות.

זכרו, כשאתם פנויים וקשובים למטופלים, אתם מאפשרים להם להרגיש שייכים ובעלי ערך וזה הופך אתכם למטפלים הרבה יותר אפקטיביים ומשמעותיים.

 

עכשיו תורכם…

עד עכשיו הצגתי בפניכם 3 טיפים שיעזרו לכם להפחית את הלחץ במפגש עם המטופלים כדי שתוכלו להיות מטפלים אפקטיביים ומשמעותיים עבורם. עכשיו הבמה שלכם. מה תוכלו להוסיף מניסיונכם? איזה טיפ הייתם מוסיפים מעבר ל 3 הטיפים שהצגתי במאמר? אנא, שתפו אותנו פה למטה בתגובות, כדי שכולנו נלמד ונצמח ביחד.

 

הצעד הבא שלכם בדרך להצלחה

אהבתם? שתפו את הטיפים עם עמיתים למקצוע.

רוצים לקבל ממני עוד טיפים מועילים, עצות והדרכה מעשית שיעזרו לכם לבסס את עצמכם כמטפלים אפקטיביים כבר מתחילת הדרך? הקליקו עכשיו על הקישור והורידו את המדריך החינמי “האוצר שבתוכי”– המדריך לזיהוי החוזקות והעוצמות שבי, שנכתב במיוחד עבורכם, במתנה ממני.

* * *

אודות שירה רות הרפז

שירה רות הרפז- עוזרת לאנשים שמתמודדים עם אתגרים מורכבים בחיים להשתחרר מהמצוקה ולחיות חיים מלאים, משמעותיים ומהנים.

12 תגובות

 1. מיכל בר הגב

  נתת טיפים חשובים ומועילים. זיקקת באופן ברור מה חשוב לעשות במפגש הטיפולי .
  תודה רבה.

 2. יעל הגב

  הטיפ שלי לתחילת הדרך: לקבל הדרכה (סופרויז’ן) משירה רות הרפז. מטפלת ומדריכה רגישה נבונה וקשובה

 3. מירב הגב

  אמנם אני לא מטפלת, אבל אני מוצאת שהטיפים שלך רלוונטיים מאוד גם עבורי, כנותנת שירות מסוג אחר. תודה!

 4. אלה הגב

  תודה שירה, טיפים מצוינים למיקוד ההקשבה. את מודלינג נפלא להשכיל , להקשיב וללמוד ממנו.

 5. חוה לוי הגב

  מעניין מאוד. אני הייתי מכינה לי כלי טיפולי אחד או שניים שאני שולטת בהם היטב ומשתמשת בהם כבר בפגישה הטיפולית הראשונה. או ביירון קייטי או eft. כתוצאה מכך המטופל הרגיש שקיבל ערך משמעותי והתחלה של שינוי, וכך נבנה אצלי בטחון שבפעם הבאה יהיה בסדר.

  • שירה רות הרפז הגב

   אכן יש הרבה גישות וכל אחד יכול להשתמש בכלים שנותנים לו בטחון. תודה רבה לך חוה.

השארת תגובה